Památky UNESCO

Bulharsko se pyšní hned devíti lokalitami či budovami, které jsou zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO. Při návštěvě Bulharska rozhodně zvažte, zda vás některá z nich neláká, protože můžete vidět opravdu krásná místa, která ve vašich očích pravděpodobně zvednou kredit této země.

Kostel Bojana

Komplex staveb nacházející se nedaleko hlavního města Bulharska, z nichž nejstarší stavba pochází už z 10. století, vyniká hlavně úchvatnými a zachovalými freskami, které patří mezi nejzářnější dochovaný příklad východoevropského umění období středověku.

Rilský klášter

Vybudován v devatenáctém století po vyhoření původního komplexu, který kdysi obýval svatý Jan z Rily (pokud tohoto svatého neznáte, je třeba si uvědomit, že se pohybujeme na poli nikoliv katolického, ale ortodoxního křesťanství). Jde o nádherný komplex a něco podobného rozhodně v ČR nenajdete.

Nesebar

Na seznam UNESCO je zapsáno jeho staré město. Jde o jedinečnou směs středověkých a antických památek, kterou jinde neuvidíte. Poloha u Černého moře ještě atraktivitu tohoto města násobí.

Madarský jezdec

Reliéf vytesaný do skály zobrazuje jezdce na koni, který svým kopím zabíjí lva. Pro Bulhary jde o prastaré kultovní místo, které je důležité už z dob jejich prvního státu.

Skalní kostely Ivanovo

Už ve dvanáctém století do zdejších skal začali mniši tesat své příbytky. Dnes jde o unikátní komplex skalních kostelů a dalších sakrálních staveb.

Kazanlak

Jedná se o prastarou, thráckou, hrobku se zachovalými malbami.

Národní park Pirin

Nabízí k prozkoumání relativně drsné a divoké prostředí, které je charakteristické hlavně četnými ledovcovými jezery a kamzíky, kteří se zde vyskytují. Jelikož zde budete asi hodně cestovat pěšky, určitě si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění
, abyste předešli případným nepříjemnostem.

Srebarna

Jezero významné hlavně velkým množství různých ptačích druhů, které se zde vyskytují.

Sveštarská hrobka

Další thrácká hrobka, z níž činí unikát její kamenná výzdoba. Nalezneme zde i zachovalou malbu.

Posted in Bulharská historie, Pojištění by admin at Duben 1st, 2011.

Comments are closed.